Ako si nespraviť dlhy?

Po odpočítaní vašich hlavných nákladov z vášho čistého príjmu, dúfajme, že si ponecháte peniaze na ďalšie dôležité položky, ako sú potraviny, benzín a kreditné karty. Prvýkrát, keď nastavíte rozpočet, môže byť ťažké určiť, koľko miniete každý mesiac za potraviny alebo plyn. Pokúste sa odhadnúť tieto sumy za prvý mesiac. Po prvom mesiaci sledujte svoje výdavky, aby ste mohli spresniť vaše odhady (macchine x caffe). Keď máte reálnejšiu predstavu o svojich výdavkoch, môžete aktualizovať svoj rozpočet.

Budete pravdepodobne prekvapení množstvom peňazí, ktoré sú použité na nepotrebné veci. Je dôležité, aby ste najskôr pridelili svoje dostupné finančné prostriedky na pokrytie vašich účtov s vysokou prioritou. Ak chcete znížiť výdavky, snažte sa neprideliť toľko eur za zbytočné veci, ako napríklad zábavu. Napríklad, ak ste minuli 100 eur mesačne pri jedle, prideľujte do svojho rozpočtu iba 50 eur za to. Po minutí vašej pridelenej sumy už v tejto kategórii nič nekupujte. Je nutná disciplína, ale stojí za to. Peniaze, ktoré ušetríte, môžu smerovať k zaplateniu splátok alebo do úsporného alebo investičného účtu.

Najprv to bude ťažké, ale väčšina behaviorálnych zmien nie je jednoduchá. Meníte svoj názor a postoj k vašim peniazom, a to trvá dlhšie. Ale čím dlhšie to robíte, tým ľahšie sa to stane. Nebude to príliš dlho trvať, kým sa váš rozpočet stane vašim zvykom. Pamätajte na to, čo sa hovorí – naučte sa žiť podľa svojich možností.

Sledovanie výdavkov je kľúčovým aspektom udržania rozpočtu, ktorý ste vytvorili. Ak neviete sledovať svoje výdavky, neexistuje spôsob, ako zistiť, či ste alebo nie ste v rozpočte, ktorý ste vytvorili. Napríklad ste mohli tento mesiac prideliť 150 eur za potraviny, ale ak nebudete starostlivo sledovať svoje výdavky, možno by ste si nikdy nevšimli, ak miniete 225 eur v priebehu mesiaca. Vynaloženie prostriedkov, ktoré prekračujú rozpočet v jednej oblasti, si vyžiada zníženie výdavkov v inej oblasti. Jedinou možnosťou je požičiavanie a úver, ktorý môže byť drahý, ak sa používa často. Sledovanie výdavkov vám tiež pomôže zistiť, kde sa nachádzajú vaše peniaze. Ak si nie ste vedomí, koľko peňazí vynaložíte na stravovanie, benzín alebo potraviny, určite to budete vedieť, keď strávite mesiac starostlivo sledovaním svojich výdavkov – offerta macchina caffè automatica.

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sledovať výdavky. Najzakladanejšia metóda sledovania zahŕňa zapisovanie všetkých výdavkov denne do denníka. Ak sa rozhodnete sledovať svoje výdavky v notebooku, je dôležité, aby ste nosili notebook všade, kam idete. V opačnom prípade môžete zabudnúť na zaznamenanie výdavkov. Keď dokumentujete všetko, môže byť jednoduchšie kategorizovať svoje výdavky – potraviny, služby, zábavu, plyn, charitu atď.

Ďalšou technikou sledovania je ukladanie potvrdení o nákupe a dokumentácia týchto informácií v prenosnom počítači alebo v mobile. Mnohí ľudia teraz platia účty online – vaša história platieb je jednoduchý spôsob, ako rýchlo skontrolovať svoje mesačné výdavky. Majte na pamäti, že môžete minúť peniaze na položky, pre ktoré vám nie je doručený doklad, ako na darčeky k narodeninám spolupracovníka. Z tohto dôvodu by bolo rozumné pokračovať v zapisovaný všetkých rôznych nákladov.

Ak pravidelne používate debetnú kartu, máte možnosť sledovať vaše výpisy z debetných kariet. Väčšina bánk má webové stránky, ktoré vám umožňujú zobraziť všetky vaše transakcie na bežných účtoch.