Maestro karta

Maestro je nadnárodná služba debetných kariet vo vlastníctve spoločnosti Mastercard, ktorá bola založená v roku 1992. Maestro karty sa získavajú od pridružených bánk a môžu byť spojené s bežným účtom držiteľa karty alebo môžu byť vystavené ako predplatené karty. Držiteľ karty predloží kartu v mieste predaja (POS), ktorá je cez platobný terminál presunutá asistentom alebo zákazníkom, vložená do čipového a PIN zariadenia (visseuse electrique) alebo načítaná bezkontaktnou čítačkou. Platba je schválená vydavateľom karty, aby sa zabezpečilo, že držiteľ karty má na svojom účte dostatočné finančné prostriedky na uskutočnenie nákupu a držiteľ karty potvrdí platbu buď podpísaním potvrdenia o predaji, alebo zadaním svojho 4 až 6-miestneho kódu PIN, s výnimkou bezkontaktných transakcií pod určitú čiastku, zvyčajne je to do 20 eur, pre ktorú sa nevyžaduje žiadne ďalšie overenie.

Maestro často vyžaduje online elektronické oprávnenie pre každú transakciu, aj keď pravidlá MasterCard umožňujú stanovenie limitov pre transakcie s čipmi Maestro EMV. Nielenže sa musia čítať informácie uložené na čipe alebo na magnetickom pruhu, musí sa to odoslať od obchodníka k vydávajúcej banke, potom vydávajúca banka musí odpovedať kladne. Ak sa informácie čítať nečítajú, emitent odmietne transakciu bez ohľadu na disponibilnú sumu na pripojenom účte, visseuse a choc pas cher. To sa líši od väčšiny ostatných debetných a kreditných kariet, kde je možné tieto údaje zadať manuálne do terminálu a stále ich schváliť emitent alebo procesor. Vo väčšine krajín, okrem tých, ktoré sú špecifikované v pravidlách spoločnosti Mastercard, sa vždy vyžaduje autorizácia transakcie Maestro, ale nie PIN, ako podpis, s výnimkou prípadov, keď sa vyžaduje CVM (metóda overovania držiteľa karty).

Maestro je prijaté na približne pätnástich miliónoch predajných miest. V Belgicku sú karty Maestro spoločne označené belgickým logom Bancontact. V Dánsku boli Maestro nahradené bankami, ktoré ich vydávali kartou MasterCard. Navyše najväčšia dánska banka Danske Bank nahradila všetky svoje platobné karty takýmito kartami. V Nemecku a Rakúsku spoločnosť Maestro nahradila systém Eurocheque. Rakúske karty Maestro sú prakticky vždy čistými kartami Maestro. Nemecké karty Maestro sú však vo väčšine prípadov označené s nemeckým logom Girocard. Tieto karty s kombinovanými značkami fungujú ako bežné karty Maestro v rámci siete Maestro a aj ako Girocards v sieti Girocard, ale nemôžu byť použité ako Maestro cez telefón alebo na internete.

V Grécku vydalo debetné karty Maestro niekoľko veľkých bánk. Avšak od marca 2015 všetky štyri veľké grécke banky nahradili karty Maestro bezkontaktnou kartou MasterCard. Boli určené na použitie s čipovými a PIN POS systémami. Internetové a telefónne maloobchodné predajne však musia byť vytvorené špeciálne na prijatie kariet Maestro. Transakcie uskutočnené s týmito kartami boli často zabezpečené systémom SecureCode spoločnosti MasterCard na overenie totožnosti držiteľa karty. Tieto karty boli zvyčajne multifunkčné a fungovali ako debetná karta, rovnako ako bankomatová karta, ktorá by mohla byť použitá na prístup k bankomatom. Niektoré banky tiež umožnili zákazníkom používať svoje karty na ukladanie alebo výber peňazí cez pult alebo na pošte prostredníctvom svojej debetnej karty a PIN-u. Prijímanie debetných či kreditných kariet Visa a MasterCard je však spoľahlivejšie na POS termináloch.

V Taliansku banky vydávajú karty Mastercard Maestro a Visa Pay; sú zvyčajne spoločne označené národným systémom Bancomat či PagoBancomat. V Holandsku vydávajú takmer všetky banky debetné karty Maestro.