Slovenskí kreatívni tvorcovia a obchodníci

Prvé meno, ktoré mne napadne pri Slovenských tvorcoch a obchodníkoch je zaiste Kristína Farkašová dnes už Tormová. Nie je iste prvá, ktorá sa pokúsila predávať handmade výrobky, ale podľa môjho názoru určite patrí k najúspešnejším v tomto smere. Patrí jej samozrejme aj môj obdiv nakoľko to všetko stíha pri svojich dvoch dcérkach. Jej značky Koláčová, Kompót, či dnes nové značky „Pekné krásne“ sú medzi Slovákmi veľmi populárne. Musím priznať, že sa ani nedivím, keďže majú nápad a rovnako tak sú aj jej/ich výrobky kvalitné. Na jej stránke sa môžete dostať k rôznym iným handmade tvorcom so svojimi tiež veľmi zaujímavými produktami a výrobkami. Len si ju treba s chuťou prezrieť a vybrať si.

Ďalšou veľmi peknou ukážkou parádnej handmade práce sú aspoň pre mňa Pískacie. To je značka oblečenia pre celú rodinu. Za dnes už zrealizovanou myšlienkou stojí autorka Silvia Némethová. Ako sama vraví svoju značku rozbehla vďaka tomu, že chcela dopriať svojim dvom vlastným dcéram pískacie tričká. A keďže ich nevedela zohnať musela ich ušiť. Znovu tento počin vykonala na materskej. Čiže sa jedná o ďalšiu veľmi obdivuhodnú ženu, ktorá aj popri materskej dokázala niečo tak krásne vymyslieť a zrealizovať (lista de depiladora útil).

K ďalším Slovenským handmade tvorcom dnes úspešnej značky patrí DUL­CIA na­tu­ral. Jedná sa o prí­rodnú koz­me­tiku za­lo­ženú na báze rast­lin­ných a by­lin­ných ex­trak­tov, čis­tých esen­ciál­nych ole­jov, vzác­nej ru­žo­vej vody, aloe vera a ovo­cia. Podľa ich vlastných slov používajú dary prí­rody, aby boli pre zákazníkov kaž­do­den­ným zdro­jom krásy, har­mó­nie a po­te­še­nia. Za touto značkou stoja Lucia Klebercová, Lucia Káľavská, Robert Kleberc a Magdaléna Buchanová. Všetci spomenutí priznávajú, že každý z nich ma čo to dočinenia s bylinkami, bylinárstvom a liečiteľstvom. Využívaním receptúr z liečiteľstva sa na trh dostalo mnoho veľmi zaujímavých kozmetických produktov.

Ručne vyrábaná kozmetika na Slovenskom trhu je značka Ponio. Jedná sa o prí­rod­né my­dlá, ma­sáž­ne ko­cky, de­odo­ran­ty či prí­rod­né kon­di­ci­oné­ry. Známa je ale najmä predajov prírodných šampúchov. Jedná sa o tuhé šampóny. Spoločnosť založila študentka vysokej školy, ktorá svoje produkty začala predávať na Sashe. Na Sashe svoje výrobky ponúka mnoho slovenských tvorcov a predajcov. Jedná sa o projekt, ktorý sprostredkováva predaj handmade výrobkov a produktov od šikovných dizajnérov, remeselníkov a výrobcov, ktorí fungujú na tomto webe ako samostatní predajcovia. Mnohí výrobcovia a tvorcovia, ktorí začínali práve v tomto projekte majú dnes samostatne vedúce spoločnosti, obchody či už kamenné alebo online a za svoj úspech vďačia najmä svojím kvalitným výrobkom. Dnes viac ako predtým ľudia ako si uprednostňujú kvalitu pred nízkou cenou. Akosi sa stáva čoraz viac trendy podporovať domácich slovenských výrobcov a predajcov. Akoby si ľudia uvedomovali nutnosť zachovania Slovenskej tvorby a skutočne na ňu boli aj hrdí. Rovnaký rozmer cítiť aj pri nakupovaní potravín slovenského pôvodu či už sa jedná o pečivo, maslá, mlieko ale aj mnohé iné. Ľudia sa snažia nakupovať aj sezónne ovocie a zeleniny od domácich pestovateľov. Všetko s úmyslom podporiť domáci trh. Ja osobne kvitujem a fandím zručným ľuďom a handmade výrobcom, nakoľko sama nie som v tomto smere absolútne zručná. Dnes napríklad fandím „mydielkarkám“ niekedy ani nerozumiem ako dokážu z mydla vyhotoviť kyticu, ktorá je ako zo živých kvetov (depiladora luz pulsada).